Narodziny nowoczesnej stomatologii
Francuski chirurg Pierre Fauchard jest niemal samodzielnie odpowiedzialny za narodziny współczesnej stomatologii. Mimo ograniczeń epoki, oraz tego, że nie dysponował on specjalistycznymi narzędziami, zdołał on osiągnąć rzeczy do tej pory niespotykane w medycynie stomatologicznej. Oto tylko kilka z jego osiągnięć:
- Wprowadził on do użytku wypełnienia jako leczenie ubytków w zębach.
- Twierdził, że kwasy pochodzące od cukrów odpowiadały za tworzenie się ubytków w zębach.
- Był pionierem, jeśli chodzi o protetykę zębów. Tworzył on protezy z kości słoniowej i kości zwierzęcych
- Zbudował też jedne z pierwszych aparatów ortodontycznych.
Zwieńczeniem jego kariery było wydanie w 1728 książki „Chirurg dentysta”. Książka ta opisywała zarówno anatomię, jak i funkcje jamy ustnej, techniki operacji i leczenia zębów, konstrukcję zębów i wiele innych tematów. Niektórzy badacze przypisują właśnie tej książce uczynienie stomatologii oddzielną gałęzią nowoczesnej medycyny.
Badania Faucharda poskutkowały gwałtownym rozwojem stomatologii jako niezależnej nauki. Brytyjski chirurg John Hunter w latach 1771 – 1778 wydał dwie książki, jedną w całości poświęconą historii zębów i stomatologii, drugą poświecił praktykom leczenia zębów. John Hunter teoretyzował też, że ludzkie zęby można przeszczepić, pod warunkiem, że ząb dawcy będzie odpowiednio świeży. Teoria niebawem stała się praktyką, gdy Hunter zaczął eksperymentować z transplantologią. Jeden z
jego pacjentów twierdził, że ząb przeszczepiony przez Johna Huntera służył mu przez 6 lat. Natomiast założenia transplantologii stworzone przez niego są do dzisiaj używane w medycynie.