Stomatologia

Czym jest stomatologia?

Wbrew powszechnej opinii stomatologia nie jest gałęzią medycyny zajmującą się jedynie zębami, nauka ta obejmuje całą jamę ustną, kości, ścięgna i mięśnie szczęki. Samo słowo stomatologia wywodzi się z połączenia dwóch greckich słów: „stoma”, czyli usta i „logia”, czyli nauka. Stomatologia jest to więc nauka o ustach.

Historia Stomatologii

Stomatologia jest prawdopodobnie najstarszą gałęzią medycyny. Jest ona praktykowana od początków cywilizacji. Najstarsze dowody zabiegów dentystycznych zostały znalezione w dolinie Indusu, wskazują one na to, że już 7000 lat przed naszą erą, wczesne cywilizacje dokonywały skomplikowanych zabiegów dentystycznych takich jak wiercenie w zębach.

Historia higieny jamy ustnej jest jednak jeszcze dłuższa. 14 tys. Letni ząb odnaleziony został we Włoszech. Wg, archeologów został on oczyszczony z infekcji przy użyciu bardzo prymitywnych, krzemiennych narzędzi. Najnowsze badania sugerują za to, że już neandertalczycy używali prymitywnych narzędzi dentystycznych. W historii stomatologii napisały się też ludy prasłowiańskie, w Słowenii odkryto najstarszą plombę dentystyczną, liczy ona co najmniej 6500 lat, wykonana zaś została z pszczelego wosku.

Rozwój stomatologii jest doskonale udokumentowany. O stomatologii pisali już nawet Sumerowie, starożytni Egipcjanie pozostawili wiele papirusów opisujących praktyki leczenia bolących czy zainfekowanych zębów. W starożytnej Grecji o stomatologii pisali Arystoteles i Hipokrates, opisywali oni z dużymi detalami praktyki usuwania zębów, stabilizowania zębów za pomocą drutu. Nie skupiali się oni jednak na samej praktyce, studiowali oni także sposób w jaki zęby powstają i rosną.

Narodziny nowoczesnej stomatologii

Francuski chirurg Pierre Fauchard jest niemal samodzielnie odpowiedzialny za narodziny współczesnej stomatologii. Mimo ograniczeń epoki, oraz tego, że nie dysponował on specjalistycznymi narzędziami, zdołał on osiągnąć rzeczy do tej pory niespotykane w medycynie stomatologicznej. Oto tylko kilka z jego osiągnięć:

  • Wprowadził on do użytku wypełnienia jako leczenie ubytków w zębach.
  • Twierdził, że kwasy pochodzące od cukrów odpowiadały za tworzenie się ubytków w zębach.
  • Był pionierem, jeśli chodzi o protetykę zębów. Tworzył on protezy z kości słoniowej i kości zwierzęcych
  • Zbudował też jedne z pierwszych aparatów ortodontycznych.

Zwieńczeniem jego kariery było wydanie w 1728 książki „Chirurg dentysta”. Książka ta opisywała zarówno anatomię, jak i funkcje jamy ustnej, techniki operacji i leczenia zębów, konstrukcję zębów i wiele innych tematów. Niektórzy badacze przypisują właśnie tej książce uczynienie stomatologii oddzielną gałęzią nowoczesnej medycyny.

Badania Faucharda poskutkowały gwałtownym rozwojem stomatologii jako niezależnej nauki. Brytyjski chirurg John Hunter w latach 1771 – 1778 wydał dwie książki, jedną w całości poświęconą historii zębów i stomatologii, drugą poświecił praktykom leczenia zębów. John Hunter teoretyzował też, że ludzkie zęby można przeszczepić, pod warunkiem, że ząb dawcy będzie odpowiednio świeży. Teoria niebawem stała się praktyką, gdy Hunter zaczął eksperymentować z transplantologią. Jeden z
jego pacjentów twierdził, że ząb przeszczepiony przez Johna Huntera służył mu przez 6 lat. Natomiast założenia transplantologii stworzone przez niego są do dzisiaj używane w medycynie.

Narodziny profesjonalnej stomatologii

W XIX wieku lekarz stomatolog został powszechnie uznany za lekarza równego klasycznym chirurgom. W roku 1879 sformowano British Dental Association, w tym samym roku lekarz stomatolog został wybrany prezydentem Królewskiego Kolegium Chirurgicznego.

Od tego czasu stomatologia poczyniła gigantyczne postępy. Zaczęto powszechnie stosować znieczulenia, wypełnienia używane w dzisiejszych czasach potrafią wytrzymać dziesiątki lat, nauczyliśmy się skutecznie leczyć zainfekowane zęby zamiast je wyrywać. Nowoczesne pasty do zębów, nici dentystyczne, fluoryzacja pozwalają na bardzo skuteczną profilaktykę stomatologiczną.

Dzięki setkom tysięcy lat rozwoju utrata zębów, czy ból zębów nie jest już naszym przeznaczeniem, lecz czymś czegomożna bardzo łatwo uniknąć.

Stomatologia

Stomatologia – spotkanie tradycji z nowoczesnością

W dzisiejszych czasach na szczęście nie musimy już chodzić do kowala, fryzjera czy rzeźnika, by ulżono nam w bólu zęba. Istnieją profesjonalne gabinety dentystyczne, w których wysoko wykwalifikowani profesjonaliści wykonują zabiegi używając nowoczesnych metod, znieczuleń, narzędzi, których wynalezienie zrewolucjonizowało świat stomatologii.

Uważamy, że w naszym gabinecie stomatologicznym tradycja łączy się z nowoczesnością, używamy najnowszego, najlepszego możliwego sprzętu, by przeprowadzać zabiegi możliwie jak najszybciej i bezboleśnie. Jednak nie zamykamy się na tradycję stomatologii. Jest jeden wspólny mianownik łączący wszystkich stomatologów w historii – rozwój. W naszym gabinecie stomatologowie nie stoją w miejscu, lecz zgodnie z najstarszymi tradycjami stomatologii nieustannie rozwijają się, podnoszą swoje kompetencje, wyjeżdżają na konferencje i sympozja, by móc zagwarantować swoim pacjentom najlepszą możliwą opiekę zdrowotną i umożliwić im cieszenie się zdrowymi zębami przez długi czas.

Stomatologia