Fluoryzacja

Jest niezwykle ważnym zabiegiem profilaktycznym. Lakier fluorowy wnikając w szkliwo, wzmacnia je i chroni przed próchnicą.

Stosowane w gabinecie stomatologicznym lakiery, mają znacznie większą zawartość fluoru niż np. pasty do zębów czy ogólnie dostępne środki do fluoryzacji, co powoduje zwiększoną ochronę Państwa zębów przed demineralizacją szkliwa i późniejszą próchnicą.

Zabieg ten jest najbardziej skuteczny po wcześniejszym wyczyszczeniu zębów (skaling, piaskowanie). Powierzchnie są gładkie i czyste, co sprawia że zęby intensywniej przyjmują zastosowany w lakierze fluor.

Fluoryzację wykonujemy raz na pół roku!

U dzieci natomiast częstotliwość zabiegu jest zwiększona, Wykonujemy go raz na trzy miesiące, ale lakierem o mniejszym stężeniu fluoru i często smakowym, tak aby maluchy czuły się komfortowo. Pamiętajmy, że regularna fluoryzacja zapobiega późniejszym problemom z próchnicą!

Wskazaniami do fluoryzacji są:

  • zapobieganie próchnicy u dzieci i dorosłych,
  • zapobieganie próchnicy wtórnej w okolicach wypełnień, koron czy uzupełnień protetycznych,
  • nadwrażliwe szyjki zębowe,
  • nadwrażliwe szyjki zębowe u pacjentów w trakcie leczenia ortodontycznego.

Fluoryzację dzielimy się na:

  1. Fluoryzację egzogenną - metodą szczoteczkową (jest to szczotkowanie zębów preparatem z fluorem), lakierowanie zębów, fluorowanie kontaktowe, jonoforezę fluorkową.
  2. Fluoryzację endogenną - fluoryzację za pomocą roztworów do połykania, fluoryzację za pomocą tabletek.

Zabieg lakierowania zębów wykonuje lekarz stomatolog obecnie może również taki zabieg wykonać higienistka stomatologiczna w gabinecie stomatologicznym.

Lakierowanie zębów polega na pokryciu powierzchni szkliwa lakierem z fluorem przy pomocy odpowiednich pędzelków. Lakier pozostawiany jest na zębach przez określony czas, w wyniku czego stopniowo uwalniają jony fluorkowe. Taki zabieg pozwala nam na zredukowanie występowania próchnicy w dużym stopniu. Przed lakierowaniem zęby powinny zostać dokładnie oczyszczone poprzez takie zabiegi jak skaling i piaskowanie.