Fluoryzacja
Jest niezwykle ważnym zabiegiem profilaktycznym. Lakier fluorowy wnikając w szkliwo, wzmacnia je i chroni przed próchnicą.
Stosowane w gabinecie stomatologicznym lakiery, mają znacznie większą zawartość fluoru niż np. pasty do zębów czy ogólnie dostępne środki do fluoryzacji, co powoduje zwiększoną ochronę Państwa zębów przed demineralizacją szkliwa i późniejszą próchnicą.
Zabieg ten jest najbardziej skuteczny po wcześniejszym wyczyszczeniu zębów (skaling, piaskowanie). Powierzchnie są gładkie i czyste, co sprawia że zęby intensywniej przyjmują zastosowany w lakierze fluor.
Fluoryzację wykonujemy raz na pół roku!
U dzieci natomiast częstotliwość zabiegu jest zwiększona, Wykonujemy go raz na trzy miesiące, ale lakierem o mniejszym stężeniu fluoru i często smakowym, tak aby maluchy czuły się komfortowo. Pamiętajmy, że regularna fluoryzacja zapobiega późniejszym problemom z próchnicą!
Wskazaniami do fluoryzacji są:
- zapobieganie próchnicy u dzieci i dorosłych,
- zapobieganie próchnicy wtórnej w okolicach wypełnień, koron czy uzupełnień protetycznych,
- nadwrażliwe szyjki zębowe,
- nadwrażliwe szyjki zębowe u pacjentów w trakcie leczenia ortodontycznego.
Fluoryzację dzielimy się na:
- Fluoryzację egzogenną - metodą szczoteczkową (jest to szczotkowanie zębów preparatem z fluorem), lakierowanie zębów, fluorowanie kontaktowe, jonoforezę fluorkową.
- Fluoryzację endogenną - fluoryzację za pomocą roztworów do połykania, fluoryzację za pomocą tabletek.
Zabieg lakierowania zębów wykonuje lekarz stomatolog obecnie może również taki zabieg wykonać higienistka stomatologiczna w gabinecie stomatologicznym.
Lakierowanie zębów polega na pokryciu powierzchni szkliwa lakierem z fluorem przy pomocy odpowiednich pędzelków. Lakier pozostawiany jest na zębach przez określony czas, w wyniku czego stopniowo uwalniają jony fluorkowe. Taki zabieg pozwala nam na zredukowanie występowania próchnicy w dużym stopniu. Przed lakierowaniem zęby powinny zostać dokładnie oczyszczone poprzez takie zabiegi jak skaling i piaskowanie.