Chirurg stomatolog, dentysta, chirurgia stomatologiczna

To dział stomatologii zajmujący się nie tylko usuwaniem zębów. Pod nazwą tą kryje się wiele innych zabiegów. W naszym gabinecie możecie Państwo wykonać m.in.:

  • Ekstrakcja (usunięcie) proste i skomplikowane
  • Usunięcie zęba mądrości (ósemki)
  • Usunięcie zęba zatrzymanego
  • Usunięcie zęba ze wskazań ortodontycznych
  • Usunięcie zęba ze wskazań protetycznych (przygotowanie do leczenia protetycznego)
  • Resekcja – obcięcie wierzchołka korzenia wraz z przylegającą zmianą zapalną (jeśli nie ma możliwości jej wyleczenia)
  • Hemisekcja – zabieg usunięcia polowy zęba (zęby trzonowe)wraz z korzeniem i przylegającą do niego zmianą zapalną niemożliwą do wyleczenia. Po wygojeniu na drugiej połowie zęba możemy protetycznie odbudować całą koroną.
  • Podcięcie wędzidełka wargi lub języka – w naszym gabinecie wykonywane za pomocą specjalnego noża chirurgicznego, który sprawia, że zabieg jest szybki i bezbolesny.

Wszystkie wyżej wymienione zabiegi wykonywane są w znieczuleniu miejscowym, przez wysokiej klasy wykwalifikowanego lekarza chirurga, tak aby nasz pacjent czuł się komfortowo i nie odczuwał żadnych dolegliwości.

Chirurgia stomatologiczna jest jedną ze specjalności jakie może wykonywać lekarz stomatolog w Polsce. Wymaga ona przygotowania ogólnochirurgicznego i ukończenia specjalnych kursów. Sprawia to, że chirurdzy stomatologiczni są jednymi z najlepiej wykształconych i wykwalifikowanych lekarzy.

Chirurdzy stomatologiczni posiadają wiedzę z zakresu chorób twarzoczaszki, tkanek miękkich twarzy, jamy ustnej i szyi. Lekarze o tej specjalizacji zajmują się także takimi schorzeniami jak choroby błony śluzowej jamy ustnej i przyzębia, paradontozy i wad zgryzu.

Kiedy należy się udać do chirurga stomatologicznego

Wszyscy doskonale wiedzą, że w przypadku bolącego zęba należy udać się do stomatologa, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z jakimi problemami należy udać się do chirurga stomatologicznego. Chirurg stomatolog przeprowadza operacje wszelkich zwyrodnień w obszarze twarzoczaszki. Oznacza to, że chirurg stomatologiczny nie zajmuje się tylko i wyłącznie zębami.

Najczęściej do chirurga stomatologicznego udajemy się w celu ekstrakcji zęba. Chirurg stomatologiczny jest w stanie usunąć zęby zęby mądrości jak również zębów zatrzymanych i tych jeszcze niewyrżniętych. Pozwala to na uniknięcie dużej i ilości bólu. Wizyta u chirurga stomatologicznego jest również niezbędna w przypadku gdy przygotowujemy się do wstawienia implantów zęba. Chirurg stomatologiczny jest w stanie przygotować szczękę i resztę zębów do przyjęcia implantu.

Wizyta u chirurga stomatologicznego często jest także niezbędna w czasie leczenia ortodontycznego. Podczas takiej wizyty chirurdzy stomatologiczni są w stanie usunąć niektóre zębyw celu umożliwienia innym zębom prawidłowego rozwoju.

Nie można jednak myśleć, że chirurdzy stomatologiczni zajmują się jedynie zębami. Wykonują oni także operacje związane z wędzidełkami warg i języka. Najczęściej wykonywany zabieg to podcinanie wędzidełek, które często jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Wskazaniami do podcięcia wędzidełka jest np. ograniczona możliwość ruchu języka w jamie ustnej,ograniczenie przy wysuwaniu języka, uczucie napięcia przy podniesieniu języka. Czy nawet tak trywialne rzeczy jak niewymawianie niektórych głosek. Warto jednak pamiętać przy przed udaniemsię do chirurga stomatologicznego w celu podcięcia wędzidełka warto skonsultować się z lekarzem oraz logopedą. Jedynie po takiej konsultacji można być pewnym, że wykonanie tego zabiegu przyniesie pożądane skutki. Warto wiedzieć, że w dzisiejszych czasach podcinanie wędzidełka wykonywane jest przy użyciu specjalnie przeznaczonych do tego narzędzi, które sprawiają, że zabieg jest niezwykle szybki i bezbolesny.

Chirurdzy stomatologiczny zajmują się także przeszczepami zębów czy usuwaniem i leczeniem nowotworów jamy ustnej i warg. Jak więc można zauważyć chirurdzy stomatologiczni mają naprawdę dużą wiedzę i umiejętności co pozwala im na wykonywanie tych wszystkich zabiegów.

Czy należy się bać wizyty u chirurga stomatologicznego

Niestety w dalszym ciągu bardzo duża ilość dorosłych ludzi boi się wizyty u dentysty. Warto jednakwiedzieć, że w dzisiejszych czasach chirurdzy stomatologiczni dysponują nowoczesnymi narzędziami pozwalającymi im na wykonywanie zabiegów niezwykle szybko i sprawnie. Dodatkowo duża część zabiegów odbywa się w znieczuleniu ogólnym co oznacza, że pacjet podczas operacji jest nieprzytomny i nie pamięta żadnego jej momentu.

Dodatkowo chirurdzy stomatologiczni posiadają wiedzę z zakresu anestezjologii co sprawia, że są
oni w stanie wprowadzić pacjenta w stan uśpienia lub zastosować skuteczne znieczulenie miejscowe. To wraz w połączeniem z najnowszymi zdobyczami technologii umożliwia absolutnie bezbolesne zabiegi. Dlatego też naprawdę nie warto jest odkładać wizytę u chirurga stomatologicznego. Problem nie przejdzie sam z siebie, a odpowiednio wczesne rozpoczęcie leczenia sprawia, że możliwe jest znacznie szybsze usunięcie bądź wyleczenie chorego, lub uszkodzonego zęba.