Protetyka

Wkład koronowo korzeniowy

Wykorzystywany jest w celu wzmocnienia korzenia i części koronowej zęba, tak aby stworzyć mocny filar pod późniejszą koronę ceramiczną, bądź inny rodzaj uzupełnienia zniszczonego zęba. W gabinecie „ Zdrowy Ząb” wykonujemy różne rodzaje wkładów koronowo-korzeniowych:

  • wkład koronowo-korzeniowy wykonany ze stopów metali
  • wkład koronowo-korzeniowy wykonany ze złota
  • wkład koronowo-korzeniowy wykonany z tlenku cyrkonu
  • wkład koronowo-korzeniowy wykonany z włókna szklanego
  • wkład koronowo-korzeniowy standardowy (wkręcany do korzenia podczas jednej wizyty)

 

Korony protetyczne

Jest to to forma odbudowy zębów bardzo zniszczonych. Za pomocą korony protetycznej jesteśmy w stanie odbudować zęba, nawet takiego z którego pozostał tylko korzeń. Jedynym warunkiem jest to, aby korzeń był mocny i stworzył filar dla późniejszej odbudowy. Pojedyncze korony połączone ze sobą mogą tworzyć wielopunktowe mosty (w przypadku gdy brakuje któregoś zęba).

 

Licówki

Licówka to forma korekty, upiększania zębów przednich, zamaskowania ich niedoskonałości kształtu, koloru. Taka cienka, lekko wypukła płytka przyklejona na powierzchnie licową zęba może zmienić cały uśmiech.

 

Inlay, Onlay

To wypełnienie zębów bocznych wykonywane w pracowni protetycznej. Odbudowa tego typu jest dużo mocniejsza i idealnie wyprofilowana w punktach styku w porównaniu do standardowego wypełnienia kompozytowego. Wypełnienia takie wykorzystywane są przy bardzo dużych ubytkach. Potrafią one odbudować nawet bardzo zniszczone zęby zachowując przy tym ogromną estetykę wykonania. Podczas pierwszej wizyty lekarz stomatolog opracowuje ubytek tak, jak do standardowego wypełnienia, następnie pobiera wycisk, który odsyłany jest do pracowni. Na jego podstawie technik modeluje idealnie dopasowane pod względem kształtu i koloru uzupełnienie zęba. Na kolejnej wizycie lekarz mierzy, ocenia i przykleja wypełnienie na specjalnym odpornym na wilgoć cemencie. Dzięki takiej formie odbudowy ząb jest wzmocniony i perfekcyjnie wyglądający pod względem kształtu i koloru.

 

Protezy

Protezy stomatologiczne to ruchome uzupełnienia brakujących zębów. Mogą wypełnić zarówno pojedyncze braki jak i całkowite bezzębie. W obecnych czasach protezy wykonywane są z różnych materiałów np. z metalu (proteza szkieletowa) lub tworzyw sztucznych (proteza akrylowa, nylonowa, acetalowa). Kształt i materiał, z którego wykonana jest proteza zależy od indywidualnych potrzeb i warunków pacjenta. W wyborze najbardziej odpowiedniej pomoże Państwu nasz lekarz stomatolog. Protezy możemy podzielić na: - Całkowite – to te uzupełniające brak wszystkich zębów, dodatkowo utrzymujące się na podniebieniu (pełne akrylowe podniebienie) - Częściowe - to te uzupełniające braki kilku zębów. Część podniebienna jest tu znacznie ograniczona, a proteza utrzymywana jest za pomocą haczyków umieszczonych na pozostałych, własnych zębach pacjenta.

 

Elementy wzmacniające, naprawy protez

Nasz gabinet stomatologiczny świadczy również usługi naprawy i udoskonalania- wzmacniania protez. Jeśli mają Państwo taki problem, służymy fachową pomocą i poradą. Rodzaje usług: siatki, łuki, podścielenie, dostawienie zęba

  • Siatka wzmacniająca - stosowana jest w przypadku gdy proteza jest często łamana, bądź często pęka. Specjalistyczna siatka zatopiona zostaje w akrylu, tak aby w najsłabszych miejscach proteza była podwójnie mocna.
  • Łuk protetyczny – ma takie samo działanie wzmacniające co siatka, umieszczany jest jednak w dolnych protezach na powierzchni językowej.
  • Podścielenie protezy – wykonywane jest w celu lepszego dopasowania protezy do warunków w jamie ustnej. W skutek upływu czasu dziąsła coraz bardziej opadają co powoduje, że proteza którą nosimy jest mniej stabilna niż na początku. W takim przypadku możemy dokonać „podścielenia”, dołożenia akryli w miejsca gdzie proteza nie osiada na dziąsła i występuje problem ze stabilnym utrzymaniem.
  • Dostawienie zęba – w przypadku gdy stracimy zęba podczas użytkowania protezy, zamiast zmieniać ją na nową możemy dołożyć braki, które powstały. Technik dokleja brakujący ząb, zatapiając go w świeżym akrylu i dopasowuje na nowo do warunków w jamie ustnej pacjenta.

 

Szyna relaksacyjna

Bruksizm (zaciskanie i zgrzytanie zębami) to obecnie bardzo częste schorzenie zarówno u ludzi starszych jak i młodych. Nieleczony prowadzi do rozchwiania, starcia zębów, stanów zapalnych, bólu stawów, głowy, a w rezultacie do zmian zwyrodnieniowych w stawach skroniowo-żuchwowych. Choroba ta dotyczy ludzi nadmiernie nerwowych, ambitnych, wrażliwych.
Szyna relaksacyjna to doskonały sposób, aby zatrzymać rozwijający się problem już w fazie początkowej. Ta miękka, silikonowa nakładka dopasowana indywidualnie dla każdego pacjenta, zakładana na noc, podnosi wysokość zgryzu, ochrania zęby przed starciem i amortyzuje naciski. Jeżeli zaobserwujecie Państwo u siebie poniższe objawy zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego na bezpłatną konsultację:

  • bóle twarzy, głowy
  • zaciskanie zębów w stresujących sytuacjach
  • zgrzytanie zębami (w nocy)
  • widoczne starcie czy ruchomość zębów
  • widocznie ukruszone końcówki zębów

 

Szyny do wybielania

Szyny (nakładki) do wybielania stosujemy przy metodzie „wybielania nakładkowego”. Bardzo ważne jest, aby były wykonane dokładnie i profesjonalnie, ponieważ zakładany wewnątrz żel wybielający może wypłynąć i uszkodzić dziąsła. Profesjonalne szyny posiadają specjalne zbiorniczki zatrzymujące nadmiar żelu. Nie ma więc możliwości aby wydostał się na zewnątrz. Nakładki wykonane są z miękkiego przeźroczystego silikonu.
Przy tej metodzie wybielania stosujemy żele w trzech stężeniach: 10%, 15% i 20% w zależności od wrażliwości zębów. Przy wyborze odpowiedniego pomoże Państwu nasz lekarz stomatolog.

 

Kompozytowy most adhezyjny, użycie przy brakach zębowych

Mosty adhezyjne to rodzaj mostów protetycznych, które są konstrukcjami stałymi, przyklejanymi do sąsiednich zębów. Mosty te konstruowane są na bazie kompozytu o zwiększonej wytrzymałości i włókien szklanych, utrzymują się na sąsiednich zębach przy pomocy żywicy kompozytowej i skrzydełek lub retainerów, które mogą być wykonane z włókna szklanego lub metalu.
Mosty adhezyjne są najlepszym zastosowaniem przy brakach pojedynczych zębów. Stosowane są również jako mosty tymczasowe przed wstawieniem mostów stałych lub implantów. Zęby filarowe dla mostu muszą być mocne, aby mogły być wystarczającym oparciem.
Mosty adhezyjne mają wiele zalet. Najważniejszą z nich jest to, że nie wymagają szlifowania sąsiednich zębów. Są świetnym rozwiązaniem dla dzieci i młodzieży przed zakończeniem wzrostu. Bardzo często stosowane są w przypadkach braku zawiązków zębów jako następowe leczenie poortodontyczne.
Zakładanie mostów adhezyjnych jest całkowicie bezbolesne, w odróżnieniu od zakładania mostu tradycyjnego.
Reasumując mosty adhezyjne są świetnym rozwiązaniem, są nieszkodliwe, bezbolesne oraz sporo tańsze.