Lekarz ortodonta Kraków

Droga do pięknego i zdrowego uśmiechu

Według najnowszych badań niemal pięćdziesiąt procent ludzkości posiada wady uzębienia. Natomiast aż u jednej na dziesięć osób ma wady zgryzu wymagające interwencji lekarza ortodonty. Piękny uśmiech jest zaś marzeniem każdego pacjenta. Stomatolodzy w Krakowie, będący specjalistami ortodoncji korzystają z różnego rodzaju aparatów i urządzeń ortodontycznych w celu ułożenia i zniwelowania wad zgryzu. Wszystkie zabiegi przeprowadzane przez lekarzy składają się na leczenie ortodontyczne i pozwalają na leczenie wad uzębienia.

Leczenie ortodontyczne - krok po kroku:

 1. Konsultacja Ortodontyczna Kraków
  Podczas pierwszej wizyty lekarz ocenia zgryz pacjenta, dokona klinicznego przeglądu jamy ustnej i opisze zdjęcie pantomograficzne.
  Poznasz wtedy możliwości korekty wad zgryzu, rodzaje stosowanych aparatów oraz alternatywne metody leczenia.

 2. Wizyta diagnostyczna
  Polega na zebraniu danych, które posłużą do opracowania planu leczenia. Pobierane są wyciski i zwarcie w celu wykonania modeli diagnostycznych, wykonuję się fotografie twarzy i uśmiechu oraz zleca odpowiednie badania rentgenowskie.

 3. Przedstawienie planu leczenia
  Po dokładnej analizie zebranych podczas wizyty diagnostycznej informacji przedstawiany jest indywidualny plan leczenia. Informujemy o istotnych wątkach przed przystąpieniem leczenia, oraz o tym ile zajmie leczenie wad.

 4. Założenie aparatu stałego
  Jest z reguły komfortowe. W tym czasie mocowane są stałe elementy aparatu, łuk i ligatury.
  Pacjent otrzymuje zalecenia związane z higieną podczas noszenia aparatu.
  Kilka pierwszych dni z nowym aparatem czasami wiążę się z pewnym dyskomfortem, który do tygodnia mija.

 5. Wizyty kontrolne i koordynacja leczenia
  Planowane co 4-6 tygodni wizyty (według wskazówek lekarza) mają na celu kontrolę przebiegu leczenia ortodontycznego oraz odpowiednią aktywację aparatu stałego (regulację siły z jaką aparat działa na zęby).

 6. Higienizacje ortodontyczne
  U części pacjentów mogą być potrzebne w celu oczyszczenia trudno dostępnych miejsc by zapobiec rozwojowi próchnicy, dodatkowo rozjaśniają zęby.

 7. Zdjęcie aparatu ortodontycznego oraz założenie aparatu retencyjnego
  Po zakończeniu aktywnego leczenia ortodontycznego w zależności od wady trwającego najczęściej w przedziale 18-30 miesięcy. Ma na celu utrzymanie efektów leczenia. Pacjent otrzymuje aparaty retencyjne: retajner stały który jest klejony od strony językowej/podniebiennej zębów (niewidoczny) oraz wyjmowany aparat retencyjny zakładany według zaleceń lekarza.

 8. Wizyty kontrolne z aparatami retencyjnymi
  Po zdjęciu aparatów stałego wymaganych jest kilka wizyt kontrolnych, które odbywają się według zaleceń lekarza na przestrzeni 2-3 lat po zdjęciu aparatu i zapewniają utrzymanie trwałego efektu leczenia.

Ortodonta - specjalista nie tylko dla dzieci w Krakowie

zdjecie-rtg-ortodontyczneWiększość pacjentów uważa, że zabiegi ortodontyczne wykonywane mogą być jedynie u dzieci. Jest to bardzo powszechny błąd ortodoncja pozwala na usuwanie wad uzębienia w każdym wieku. Prawdą jest, że większość działań przynosi lepsze i szybsze skutki u dzieci i nastolatków, gdyż ich kości czaszki i szczęki nie są uformowane tak trwale jak kości dorosłych, pozwala to na znacznie łatwiejsze poprawianie ułożenia uzębienia i leczenie wad zgryzu. Jednak również dorośli mogą skorzystać z ortodonty Kraków z tego typu zabiegów w celu poprawy swojego uśmiechu. Tego typu leczenie wad będzie trwało nieco dłużej, ale dalej umożliwia eliminację wad zgryzu. Pozwala to na cieszenie się z szerokiego uśmiechu niezależnie od wieku.

Leczenie ortodontyczne jest odkładane na później przez dorosłych, także z uwagi na strach przed bólem. Należy zdawać sobie sprawę, że aktualnie u każdego krakowskiego pacjenta można zastosować znieczulenia oraz przepisać środki przeciwbólowe sprawiające, że piękny uśmiech jest możliwy do uzyskania absolutnie bezboleśnie. Warto również zdawać sobie sprawę, że leczenie może potrwać naprawdę długi czas dlatego warto jest dostosować swoje oczekiwania do rzeczywistości. Należy jednak pamiętać o tym jak bardzo ortodoncja się rozwinęła, dlatego mimo, że na ujrzenie efektów trzeba będzie poczekać są one niemal pewne.

Kurdwanów i Salwator - dobry ortodonta

Każdy ortodonta korzysta z wielu różnych narzędzi w celu poprawy uzębienia i komfortu swoich pacjentów. Zdecydowanie najpowszechniej kojarzonym urządzeniem jest aparat ortodontyczny. Najczęściej rozróżniane są dwa rodzaje aparatów ortodontycznych. Stały i ruchomy. Aparat ruchomy zbudowany jest z akrylowej płytki, klamer i łuków z drutu. Jest on stosowany u dzieci w trakcie wymiany zębów mlecznych na stałe, dzięki odpowiednio dopasowanemu aparatowi możliwe jest poprawienie uzębienia w czasie gdy kości czaszki dopiero się formują. Pozwala to na znacznie krótszy czas leczenia, dlatego też tak istotne jest by odwiedzić stomatologa ortodontę od razu po zauważeniu jakichkolwiek nieprawidłowości w ułożeniu uzębienia swojego dziecka, nie warto liczyć na to, że zęby same się naprostują w trakcie wymiany z mlecznych na stałe, wręcz przeciwnie leczenie wad zgryzu jest tym trudniejsze im starsze są zęby. Kraków słynie ze wspaniałych specjalistów - lekarzy ortodontów.

Aparat stały wykorzystywany jest u młodzieży i dorosłych, dzięki niemu możliwe jest skorygowanie poważniejszych wad uzębienia. Ten rodzaj aparatów ortodontycznych składa się z zamków i pierścieni mocowanych do szkliwa zębów przy pomocy specjalnego kleju wewnątrz jamy ustnej. Do zamków przymocowany jest za pomocą ligatur sprężysty drut. Drut ten wywiera na zęby stałą, dobraną indywidualnie do pacjenta siłę powodując zmiany w ułożeniu zębów. Jak sama nazwa wskazuje aparaty stałe są niemożliwe do zdjęcia bez udziału lekarza. Oczywiście lekarze ortodonci korzystają także z innych metod i technik jakie wytworzono podczas badań dziedziny medycyny jaką jest ortodoncja. Jedną z nich są aparaty ruchome, które zakładane są zwykle na noc do snu i służą do korekcji niewielkich wad uzębienia. Zdecydowanie najbardziej inwazyjnym sposobem na poprawienie stanu uzębienia są specjalne operacje ortodontyczne. W ich trakcie kość szczęki jest łamana i stabilizowana przy pomocy tytanowych płytek i śrub. Tego typu leczenie ortodontyczne jest oczywiście stosowane wyłącznie w leczeniu najbardziej skrajnych przypadków. Po operacji zęby ustawiane są w finalnej pozycji przy pomocy aparatów i tradycyjnego leczenia ortodontycznego.

W najbardziej wymagających przypadkach leczenie ortodontyczne może polegać na zabiegu usuwania zębów. Jest to niestety jedyny sposób na piękny uśmiech. Ten rodzaj leczenia wad zgryzu wykonywany jest w znieczuleniu dzięki czemu podczas usuwania zębów pacjent nie czuje bólu. Ma to na celu zapewnienie maksymalnego komfortu w czasie operacji wewnątrz jamy ustnej. Często po tego typu operacjach mocuje się na zębach aparaty stałe, które są kontynuacją leczenia. Zdarza się jednak, że do dalszego leczenia używa się innego rodzaju aparatów ortodontycznych. Na szczęście rozwój jaki poczyniła ortodoncja sprawia, że tego typu operacje są coraz rzadsze.

zdjecie-aparat-ortodontyczny

Dobry ortodonta gwarantuje szeroki uśmiech

Wiele dziedzin porusza zagadnienie uśmiechu jako szczególnie istotne. Uśmiech jest odczytywany przez mózg jako objaw szczęścia, przez co uwalnia substancje takie jak serotonina i endorfina. Co ważne, uniesienie kącików ust nie kosztuje wiele, ponieważ angażuje zaledwie 26 mięśni. W przypadku gniewu ta liczba sięga już 62, trzykrotnie więcej. Sięgając po kolejną garść statystyk, warto zauważyć, że dzieci uśmiechają się 400 razy dziennie, a w przypadku dorosłych ta liczba spada do średnio 20 razy na dobę. Szereg badań potwierdza, że uśmiech jest istotny nie tylko dla naszego samopoczucia, ale również pozytywnie wpływa na karierę i kontakty międzyludzkie. Co sprawia, że wraz z wiekiem uśmiech na twarzy pojawia się coraz rzadziej? Tutaj jedną z odpowiedzi mogą być wady zgryzu będące dolegliwością ponad 90% Polaków, z czego co drugi przypadek wymaga leczenia. Wizyta u lekarza ortodonty jest pierwszym krokiem do pełnego uśmiechu. Z badań wynika, że Polacy coraz częściej zdają sobie z tego sprawę. Już od 2018 roku obserwuje się stale wzrastającą wartość rynku stomatologicznego w Polsce. To zjawisko jest uwarunkowane nie tylko wzrostem cen, ale również powiększającą się liczbą świadczonych usług.

Prywatna wizyta u lekarza ortodonty

Rosnący popyt sprawia, że kolejki do specjalistów z roku na rok stają się coraz dłuższe. To jeden z wielu powodów, przez które pacjenci coraz częściej decydują się na wybór usług prywatnych. Według danych CBOS  już w 2016 roku 50% Polaków przynajmniej raz odwiedziło dentystę, z czego zdecydowana większość (69%) skorzystała z usług prywatnej kliniki. Ankietowani najczęściej argumentowali swój wybór bardziej zaawansowaną technologią dostępną w prywatnym gabinecie, brakiem dofinansowania ze środków publicznych, a także zmniejszającą się liczbą placówek posiadających kontrakt z NFZ. Co więcej, według badań Medicover Stomatologia wynika, że pacjenci cenią sobie dobry kontakt z lekarzem. Od dobrego ortodonty pacjent wymaga nie tylko świadczenia usług na najlepszym poziomie, ale również dobrej komunikacji i zaufania. Leczenie ortodontyczne nie jest bolesne, jednak trwa latami. Efekty są najlepszą rekompensatą. Jak wspomina Prof. dr hab. Bartłomiej Loster w wywiadzie dla Radia Kraków: „Mamy grupę pacjentów, którzy chcą zacząć leczenie, ale potem jeszcze bardziej chcą je skończyć”.

Koszt założenia aparatu ortodontycznego w Krakowie

Piękny uśmiech to inwestycja warta swojej ceny. Jej wysokość jest głównym powodem odkładania w czasie planów założenia aparatu ortodontycznego lub całkowitej rezygnacji z leczenia. Ceny założenia aparatu są zależne od wielu czynników, jednak najczęściej należy liczyć się z kosztami rzędu kilku tysięcy (wpływa na to stan zębów, długość leczenia, rodzaj aparatu, ilość łuków, dodatkowe koszty). Jednym z największych kosztów często są comiesięczne wizyty kontrolne niezbędne podczas prawidłowego i efektywnego leczenia. Duży wybór aparatów ze względu na tworzywo, z jakiego jest on wykonany, wpływa na to, że jego cena może się znacznie różnić. Najtańszym i standardowym rozwiązaniem jest stały metalowy aparat ortodontyczny. Podstawową różnicą w przypadku droższych aparatów jest ich estetyczny wygląd. Za standardowy niemalże niewidoczny aparat instalowany po wewnętrznej stronie zębów należy liczyć się z kosztami około 7000 zł za łuk.

Różnice pojawiają się też w zależności od wieku pacjenta. Warto pamiętać, że pierwsza faza leczenie zachowawcze. Założenie aparatu może wydłużyć się do około trzech wizyt, a kontrolne wizyty najczęściej powtarzają się co 4 do 6 tygodni.

Etap leczenia ortodontycznego

Koszt

Podjęcie leczenia

Konsultacja – od 50 do 150 zł

Zdjęcie RTG  - 55 zł do 85 zł

Założenie aparatu ortodontycznego

Aparat stały metalowy (1 łuk) – od 1 700  do 2000 zł

Aparat stały ceramiczny (1 łuk) – od 2 400 do 2500 zł

Aparat stały porcelanowy (1 łuk) – od 2 400 do 2900 zł

Aparat stały kryształowy (1 łuk) – od 2200 do 3600 zł

Założenie (1 łuk) – około 150 zł

Wizyty u ortodonty (co 4 do 6 tygodni)

Koszt jednej wizyty (cena w zależności od ilości łuków) – od 150 do 300 zł

Koszt wizyt od dwóch do trzech lat (aparat ruchomy 3-5 lat, aparat stały 2-3 lat)– od 2400 do 10800

Zdjęcie aparatu ortodontycznego

Zdjęcie aparatu stałego (1 łuk) – od 150 zł

Aparat retencyjny -  około 400 zł

Przybliżony koszt całkowity

od 4755 do 18785zł

 

Czego unikać podczas leczenia ortodontycznego

Podstawową radą przed rozpoczęciem leczenia jest korzystanie z usług jednego ortodonty. Jest to o tyle ważne, że najczęściej zmiana specjalisty podczas leczenia skutkuje ponownym wykonywaniem badań diagnostycznych, a nawet założeniem nowego aparatu. Dlatego wybór dobrego ortodonty, a także momentu rozpoczęcia leczenia jest szczególnie istotny.

Dużo więcej słyszy się o diecie, jakiej należy przestrzegać w trakcie leczenia. Aparat ortodontyczny może zostać uszkodzony na przykład w trakcie spożywania twardych produktów (cukierki, orzechy, jabłka). Wykluczenie niektórych produktów z jadłospisu jest korzystne dla użytkowników aparatów ortodontycznych, ponieważ w ten sposób można uniknąć dodatkowych kosztów w postaci nadprogramowych wizyt. Żadnych uszkodzeń aparatu nie warto naprawiać na własną rękę, ponieważ może to zaszkodzić dotychczasowemu leczeniu.

Pierwsze dni noszenia aparatu są trudne i właśnie podczas nich nie warto się zniechęcać. Z czasem przyzwyczajenie niweluje dyskomfort związany z leczeniem. Początkowo najlepiej unikać produktów wymagających gryzienia (oczywiście nie jest to działanie konieczne) i zacząć od diety płynnej (jogurty), później stopniowo można wracać do dotychczasowych nawyków żywieniowych (może z wykluczeniem gumy do żucia i słodyczy). Wszelkie wyrzeczenia ostatecznie prowadzą do pięknego uśmiechu na co dzień, poprawy zdrowia zębów, a to tylko początek długiej listy korzyści.

Aparat ortodontyczny nie musi być brzydki

Niestety nawet w dzisiejszych czasach aparaty stałe kojarzone są raczej negatywnie. Wiele osób uważa je za szpecące. Na szczęście w dzisiejszych czasach możliwe jest stworzenie aparatów, które są niezwykle estetyczne. Bardzo popularne są przeźroczyste aparaty ortodontyczne. Pozwalają one na korekcję wad uzębienia w praktycznie niewidoczny sposób i to u każdego pacjenta.

Wśród młodzieży bardzo popularne są aparaty ortodontyczne z kolorowymi ligaturami, są to oczywiście aparaty stałe, mocowane przy pomocy specjalnego kleju. Dzięki nim aparat powoli przestaje być traktowany jak smutna konieczność, a staję się swego rodzaju akcesorium. Dzięki takim rozwiązaniom i postępom w dziedzinie jaką jest ortodoncja coraz więcej osób przestaje się bać wizji noszenia aparatu, co w rezultacie sprawia, że większa ilość osób może cieszyć się pięknym równym uśmiechem. Aparaty ruchome natomiast nie posiadają tego typu opinii, gdyż noszone są tylko przez pewien czas, zwykle gdy pacjent jest pozbawiony towarzystwa innych osób.

Ma to niewątpliwie dobry wpływ na stan uzębienia pacjentów, gdyż dzięki takim aparatom coraz więcej osób decyduje się na leczenie ortodontyczne pod okiem lekarza specjalisty. Zdrowy Ząb Kraków zaprasza na konsultacje ortodontyczne.